قلعه فلک الافلاک

ساخت وبلاگ
چکیده : تاریخچه قلعه فلک الافلاک لرستان قلعه فلک الافلاک لرستان با نام های قلعه دوازده برجی، دژ شاپور خواست... با عنوان : قلعه فلک الافلاک بخوانید :

تاریخچه قلعه فلک لرستان

قلعه فلک الافلاک لرستان با نام های قلعه دوازده برجی، دژ شاپور خواست و قلعه خرم آباد  شناخته می شود  و مربوط به دوره ساسانیان  میباشد. این قلعه در آن زمان کاربرد حکومتی و نظامی داشته است.

قلعه فلک الافلاک  ۵۳۰۰ متر مربع مساحت دارد و چشم انداز بسیار زیبایی دارد. چه از بیرون به قلعه و چه از قلعه به بیرون.

قلعه فلک الافلاک لرستان ۸ برج گرد و دیوارهای بلند و محکم دارد. وسعت قلعه فلک الافلاک حدود ۴۰۰×۳۰۰ متر مربع و بلندی تپه حدود ۴۰ متر است. فضای داخلی به چهار تالار نسبتا بزرگ و دو حیاط و تعدادی اتاق تقسیم شده است.

حمام قلعه فلک الافلاک لرستان

حمام قلعه در ضلع شمالی حیاط اول قلعه فلک الافلاک و در نزدیکی چاه این قلعه واقع شده است.  این حمام تا اواخر دوره قاجار استفاده می شده است. اکنون آثاری از آن مانند تنبوشه های سفالی، نقش های آهک بری و کانال های زیر زمینی قابل رویت می باشد.

چاه قلعه فلک الافلاک در لرستان

چاه قلعه به گزارش جاب لر در شمال شرقی حیاط اول در پشت یک طاق نمای بلند واقع شده است. عمق چاه قلعه فلک الافلاک حدودا ۴۰ متر است. در گذشته آب مورد نیاز ساکنین قلعه فلک الافلاک از همین چاه تامین می شده و الان هم قابل استفاده است.

...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : دوشنبه 11 دی 1396 ساعت: 18:02